top of page
  • Sand_traveltheworld

Zjednoczone Emiraty Arabskie - informacje praktyczne

Zaktualizowano: 14 lut 2020

Bezpośrednie loty z Polski obsługuje linia Wizzair, loty odbywają się z Katowic.

Państwo położone na półwyspie arabskim, nad Zatoką Perską i Omańską. Składa się z siedmiu emiratów: #AbuZabi, #Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.

Około 97% powierzchni państwa zajmuje pustynia Ar-Rub al-Chali. Na wschodzie kraju wznoszą się niewielkie góry Al-Hadżar al-Gharbi. Najwyższym szczytem państwa jest góra Dżabal Jibir (1517 m n.p.m.).

W emiratach nie znajdują się żadne rzeki stałe, nielicznie występują wadi, zaś na wody artezyjskie można trafić w oazach Al-Ajn i Al-Burajmi.

Na niskim, częściowo zabagnionym wybrzeżu #ZatokiPerskiej, zlokalizowane są #rafykoralowe i przybrzeżne wysepki, wybrzeże Zatoki Omańskiej jest z kolei górzyste.

Wjazd i pobyt

#Wiza nie jest wymagana do wjazdu na terytorium #ZEA o ile udajemy się na okres maksymalnie 90 dni w okresie pół rocznym w celach: turystycznych, kulturalnych, naukowych, wizyty u rodziny i znajomych. Osoby posiadające dokument podróży którego ważność upływa (mniej niż 6 miesięcy) nie zostaną wpuszczone do PZEA. Ruch bezwizowy nie obejmuje osób legitymujących się paszportami tymczasowymi.

Osoby posiadające w paszporcie pieczątki wjazdowe Państwa #Izrael mogą spodziewać się przedłużenia procedury paszportowej przy wjeździe do Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W skrajnych przypadkach mogą nie zostać wpuszczeni do kraju.


Urząd celny Emiratu Abu Zabi zezwala na wwóz #napojówalkoholowych w ilości nie przekraczającej 4 litry oraz piwa w ilości 24 puszek napoju o pojemności 355 ml. W pozostałych Emiratach (oprócz Emiratu Szardża, w którym posiadanie alkoholu jest nielegalne i ścigane z urzędu) dozwolony jest wwóz napojów alkoholowych w ilości nie przekraczającej 4 litry oraz piwa w ilości 48 puszek napoju o pojemności 355 ml.

Czas


Strefa czasowa: UTC/GMT +4 godziny

Czas letni: nie ma

Czas zimowy: nie ma

PogodaWaluta

Oficjalną walutą #ZEA jest dirham (AED). 1 dirham dzieli się na 100 filsów. W obiegu występują: monety o nominałach 1 dirhama oraz 1, 5, 10, 25 i 50 filsów oraz banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 (nie jest już dodrukowywany), 500 i 1000 dirhamów.

1PLN~0,95AED

W Emiratach w większości restauracji oraz w centrach handlowych można płacić kartą, jednakże w mniejszych sklepach, na targach itp. wyłącznie gotówką.


Ludność

Aktualnie #Arabowie i #Persowie stanowią zaledwie 42% populacji kraju, z czego jedynie 19% to obywatele #ZjednoczonychEmiratówArabskich. 50% społeczeństwa to osoby pochodzące z krajów subkontynentu indyjskiego. Resztę ludności stanowią imigranci z Azji południowo-wschodniej, głównie z Filipin. Główną religią jest islam.


Polityka

Głową państwa jest prezydent szejk Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan, drugi w historii prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Emiratami rządzą natomiast emirowie. Władza w emiratach przekazywana jest z ojca na syna.


Gospodarka

Dubaj rozpoczął wydobycie ropy naftowej w 1970, a w 1971 wyprodukował już 6,5 mln ton ropy. Obecnie ropa naftowa daje tylko około 18% PKB. Najważniejszym sektorem gospodarki są dziś transakcje finansowe. Ważną rolę w gospodarce kraju odgrywa turystyka. Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają dużą liczbę luksusowych hoteli. W kraju nie ma podatków i ceł. Za ok. 10 lat skończą się złoża ropy naftowej.46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

72h we Lwowie

bottom of page