top of page
  • Sand_traveltheworld

Park Mużakowski

W ostatnim czasie zaszły duże zmiany w życiu moim i Daniela, co spowodowało, zdecydowane zaniedbanie zarówno bloga jak i naszego IG, ale o tym opowiemy Wam kiedy indziej. Teraz chciałabym przedstawić Wam jedno z piękniejszych miejsc znajdujących się na granicy Polsko-Niemieckiej, po obydwu stronach Nysy Łużyckiej.

Przed Wami Park Mużakowski (Park von Muskau). Przepięknie zielone tereny rozciągające się na powierzchni 728ha. Znacząco większa część Parku znajduje się na terenie Polski (522ha), jednak to właśnie po drugiej granicy mieści się najbardziej rozpoznawalny budynek w Parku- Nowy Zamek w Mużakowie.

Tuż przed parkiem znajduje się parking dla wszystkich przybyłych. Całodniowy bilet parkingowy to koszt 10zł. Wejście na teren parku oraz do zamku jest bezpłatne. Ze względu na powierzchnię parku bardzo popularną metodą przemierzania Bad Muskau są przejażdżki rowerowe. Nie martwcie się jednak jeśli nie macie jak przywieźć ze sobą jednośladu. Tuż przy parkingu znajdziecie kilka prywatnych wypożyczalni.

Wróćmy jednak do zamku. Założycielem parku był książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau. Zachwycony angielskimi krajobrazami postanowił przeobrazić posiadłość Muskau w ustronie z budowlami w stylu brytyjskiej prowincji. Rezydencja rozrastała się zatrważająco, a hrabia realizował coraz to nowe pomysły na upiększenie swoich terenów. Z czasem pieniądze zaczeły się kończyć i hrabia został zmuszony do sprzadania swoich 250ha. Kolejnym właścicielem został książę Fryderyk Niderlandzki. Kontynuował on rozbudowę parku.

Dla zwiedzających otwarta jest tylko biblioteka oraz kawiarnia znajdująca się na piętrze. Poza tym można śmiało spacerować po dziedzińcu.


Wnętrze biblioteki na pierwszy rzut oka może wydawać się stare. Jednak w 1945r. zostało zniszczone w pożarze.

Poza przepięknym zamkiem na terenie Parku Mużakowskiego znajdziecie mnóstwo przepięknych mostków i wiaduktów na tle spokojnych strumyków oraz niewielkich stawów. Wzdłóż ścieżek co chwilę wysrastają ogromne rododendrony, dlategoteż najlepszymi miesiącami kiedy warto odwiedzić Bad Musku są Maj/Czerwiec.

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

72h we Lwowie

Comments


bottom of page