top of page
  • Sand_traveltheworld

Malta - informacje praktyczne

Zaktualizowano: 14 lut 2020

Na Maltę można bezpośrednio dostać się z czterech miast w Polsce: Wrocław, Poznań, Gdańsk oraz Kraków. Wszystkie te loty obsługuje Ryanair.

Wyspiarskie państwo-miasto położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym. Obejmuje cały archipelag Wysp Maltańskich, jednakże większość ludności mieszka na głównej wyspie, w zespole miejskim Valletty – stolicy Malty. Długość wybrzeża wynosi około 200 km, z czego 140,8 km na wyspie Malta i 56 km na Gozo.

#Malta jest krajem nizinnym, aczkolwiek w południowo-zachodniej części głównej wyspy i na wyspie Gozo występują wzgórza. Linia brzegowa jest dość urozmaicona, licznie występują tu zatoki i półwyspy. W części północnej i zachodniej głównej wyspy oraz w części wybrzeża wyspy Gozo linia brzegowa łagodnie wchodzi w morze, tutaj też występuje najwięcej plaż. Większość piaszczystych plaż na Malcie opartych jest na wydmach. W południowej części głównej wyspy, w niektórych rejonach #Gozo oraz na kilku mniejszych wysepkach archipelagu występują klify. Głównymi pasmami klifów w archipelagu są klify Dingli oraz klify Ta’ Ċenċ. Ich wysokość dochodzi miejscami do 130 m n.p.m. Warto zaznaczyć, że Maltańskie klify są na liście wstępnej światowego dziedzictwa #UNESCO. Najwyższym punktem Malty jest Ta' Dmejrek w pobliżu Dingli o wysokości 253 m n.p.m., natomiast najniższym punktem – #MorzeŚródziemne (0 m). Malta nie posiada stałych rzek, jako jedyny kraj Europy posiada sieć rzek okresowych płynących w kilku dolinach.

Malta ma historię sięgającą tysięcy lat. Cywilizacja na Malcie zaczęła rozwijać się ponad 7000 lat temu. W jaskini Għar Dalam odnaleziono ceramikę stworzoną przez człowieka z około 5000 r. p.n.e. Pierwsze większe budowle na Malcie – megalityczne świątynie zaczęto budować około 3600 r. p.n.e. Są one najstarszymi stojącymi budowlami w Europie i jednymi z najstarszych na świecie, są starsze niż piramidy w Egipcie. W podobnym okresie powstało #HypogeumĦalSaflieni. Spuścizną tych budowli jest kilkanaście ruin, z czego siedem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przez następne wieki wyspy maltańskie były pod panowaniem m.in. Fenicjan i Kartaginy (800–218 p.n.e.), Starożytnego Rzymu (218 p.n.e. – 870 n.e.), Arabów (870–1091), Hrabstwa i Królestwa Sycylii (1091–1530), Zakonu Maltańskiego (1530–1798) oraz Wielkiej Brytanii (1800–1964/1974). Losy wysp maltańskich mają dziś odzwierciedlenie w kulturze, języku i architekturze, czego przykładem jest Valletta z 320 zabytkami, czyniąc ją jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Także ona została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Współczesna Malta jest krajem rozwiniętym o bardzo wysokim wskaźniku rozwoju społecznego, dobrej jakości życia (w rankingu plasuje się pomiędzy Niemcami, Słowenią a Wielką Brytanią) i wysokim wskaźniku zadowolenia z życia (14 miejsce na świecie). Jest członkiem Unii Europejskiej oraz kilkunastu organizacji międzynarodowych, w tym ONZ, OBWE i Wspólnoty Narodów. Obowiązującą walutą jest euro. Językami urzędowymi są maltański i angielski. Malta leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, z krótkimi, bardzo łagodnymi zimami, ośmiomiesięcznym okresem z letnimi temperaturami oraz 300 dniami słonecznymi rocznie.


Pogoda
Transport drogowy

Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny. Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, a poza nim – 80 km/h. Do jazdy samochodem na Malcie wymagane jest prawo jazdy. Posiadacze ważnych praw jazdy wydanych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, mogą prowadzić samochody na Malcie, bez konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń.

Podstawowym środkiem transportu na Malcie są autobusy, niestety bardzo często się spóźniają ☹ Spóźnienia sięgają nawet kilkunastu minut! Niemal wszystkie trasy łączą się ze sobą przesiadką w Valettcie.

Dla turystów planujących często podróżować najlepszym wyjściem jest 7-dniowa karta - #TallinjaCardExplore. Pozwala ona bezograniczeń korzystać z komunikacji miejskiej przez 7 dni od momentu pierwszego użycia karty (21euro). Można ją kupić w kiosku na lotnisku.

Koszt jednorazowego biletu to 2euro. Bilety sprzedawane są w autousach u kierowcy.

Rejsy z Malty na Gozo obsługiwane są przez firmę Gozo Channel. Przeprawa jest realizowana przez duże statki, na które możemy wjechać również z samochodem. Rejs trwa około 30 minut, na pokładzie znajduje się kawiarnia. Rejsy odbywają się co około 45 minut od godziny 6:00 do północy. Terminal na Malcie znajduje się w mieście #Cirkewwa , a na Gozo dopływamy do miasta #Mgarr. Rozkłady różnią się w zależności od sezonu. Za przejazd płacimy dopiero w trakcie powrotu z Gozo w kasie terminala, na Malcie zwyczajnie wsiadamy do środka.


Malta na Wielkim Ekranie

W momencie, gdy zaczęłam robić reaserch przed wyjazdem na Maltę dotarło do mnie jak wiele filmów było kręconych właśnie TU. Tą niewielką wysepkę pokochali m.in. Angelina Jolie i Brad Pitt, Orlando Bloom czy Madonna.

Najbardziej znanymi produkcjami ostatnich lat, które w dużej części kręcone były na Malcie są m.in.:

· Troja,

· Alexander,

· James Bond (Szpieg który mnie kochał, Tylko dla twoich oczu),

· Kod da Vinci,

· Liga niezwykłych dżentelmenów,

· Asterix i Obelix Misja Kleopatra,

· Chrabia Monte Christo,

· Gra o tron.


82 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

72h we Lwowie

bottom of page