top of page
  • Sand_traveltheworld

Jordania - informacje praktyczne

Zaktualizowano: 14 lut 2020


Trochę ogólnych informacji


Do Jordnaii można dolecieć z Krakowa (Wizzair) oraz z Modlina (Ryanair). Loty z obydwóch miast kursują do stolicy, czyli do Ammanu. Jeśli checie wybrać się bezpośrednio do Akaby moeżecie wybrać się m.in z Berlina linią easyJet.

#Jordania jest to państwo położone w Azji, w regionie #BliskiegoWschodu, ze stolicą w Ammanie. Graniczy z #Izraelem (238 km), Zachodnim Brzegiem Jordanu (97 km), #Syrią (375 km), #Irakiem (181 km) i #ArabiąSaudyjską (744 km). Łączna długość granic wynosi 1635 km. Jordania posiada ograniczony dostęp do morza Morza Czerwonego poprzez Zatokę Akaba. Długość wybrzeża morskiego wynosi 26 km. Jordania to kraj wyżynny, większość terenu zajmują równiny położone na wys. 700–1000 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem jest Dżabal Umm ad Dami (1854 m n.p.m.) położony w górach Dżabal-asz-Szara na południowym zachodzie kraju. Znajduje się tu również najniższy punkt – depresja Morza Martwego 408 m p.p.m.

Jordania jest monarchią konstytucyjną. Obecnym królem jest Abdullah II. 10 czerwca 1993 ożenił się z Ranią al-Jasin (ur. 1970 w Kuwejcie), córką palestyńskiego lekarza. Para ma czworo dzieci:

· Husajna (ur. 1994)

· Iman (ur. 1996)

· Salmę (ur. 2000)

· Haszima (ur. 2005)


Wjazd i pobyt

Obywatele RP mają obowiązek posiadania #wizy uprawniającej do przejazdu i pobytu. W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Jordanii. Wizy pobytowe uprawniające do jednokrotnego wjazdu na terytorium Jordanii obywatele polscy mogą otrzymać na międzynarodowych przejściach granicznych (koszt 40 JOD), z wyjątkiem przejścia na moście #KrólaHusajna (Allenby Bridge). W przypadku przekraczania granicy w tym miejscu, procedur wizowych musisz dopełnić przed wyjazdem w ambasadzie Jordanii – najbliższa mieści się w Berlinie.

Jest jeden sposób, dzięki któremu lądując w stolicy unikniesz opłaty za wizę nawet bez Jordan Pass: warunkiem jest zaplanowana wizyta w #Akabie. Nazywa się to #ASEZVisa. Jeśli w ciągu 48 godzin od przylotu znajdziesz się na południu Jordanii, właśnie w Akabie, udaj się do biura ASEZA (

#AqabaSpecialEconomicZoneAuthority). Tam otrzymasz bezpłatną wizę, która ważna będzie 30 dni. Na lotnisku w #Ammanie powiedz urzędnikom, że udajesz się dalej do Akaby (możesz pokazać np. rezerwację noclegów), a wpuszczą Cię na teren Jordanii bez opłat.

Wizy te wydawane są na okres jednego miesiąca, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy.

Wymagany jest minimum 6-miesięczny okres ważności paszportu przy wjeździe. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani też posiadania określonej kwoty pieniędzy.

Dodatkową opcją oferowaną przez władze jordańskie jest wykupienie wizy połączonej z biletem wstępu do głównych atrakcji turystycznych kraju znane pod nazwą #JordanPass. W tym wypadku musimy pozostać na terenie Jordaanii minimum 4 dni. Można ja kupić poprzez stronę internetową jak również i na lotnisku.

Jest ona ważna przez 12 miesięcy od daty zakupu. Jednakże od momentu pierwszego zeskanowania można korzystać z niej tylko przez 2 tygodnie. Karta jest imienna. Mamy do wyboru 3 warianty, z czego każdy upoważnia na do wstępu do 40 różnych atrakcji na terenie Jordanii, pobrania darmowych broszur dotyczących zwiedzanych atrakcji oraz zawiera opłatę za wizę. Jedyną różnicą jest długość pobytu na terenie Petry.

1. #JordanWanderer (70JOD)- jednodniowe wejście na teren Petry

2. #JordanExplorer (75JOD) - dwudniowe wejście na teren Petry

3. #JordanExpert (80JOD) - trzydniowe wejście na teren PetryWaluta

Oficjalną walutą Jordanii jest dinar jordański (JOD). Jest on powiązany z dolarem amerykańskim sztywnym kursem walutowym który odpowiada 1$ = 0,709 JOD, czyli 1 JOD = 1,41044$.

1 dinar jordański dzieli się na 100 piastrów. Monety, które stępują w obiegu: 0,5 piastra, 1 piastr, 2,5 piastra, 5 piastrów, 10 piastrów, 25 piastrów (1/4 dinara) i 50 piastrów (1/2 dinara) i banknoty o nominałach: 1 dinara, 5 dinarów, 10 dinarów, 20 dinarów oraz 50 dinarów.


Pogoda

Starczy już ogólnych informacji. Postaram się opowiedzieć Wam, w jak najlepszy sposób, nasz wyjazd do Jordanii :)

Postanowiłam podzielić wpisy z wyprawy, aby łatwiej można było się w nich odnaleźć.


118 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

72h we Lwowie

bottom of page