top of page
  • Sand_traveltheworld

Twierdze, pałace i ogrody- piękne oblicze Malty

Zaktualizowano: 14 lut 2020

Gdy byłam pierwszy raz na Malcie spędziłam tam parę dni dłużej niż ostatnio i odwiedziłam kilka miejsc więcej, które z czystym sumieniem mogę Wam polecić. Mieszkałam wtedy w miasteczku #Marsaskala.

Miasteczko znajduje się na wschodniej części wyspy, nieopodal wspomnianego w poprzednim poście #Marsaxlokk. Obydwie miejscowości są dość podobne do siebie. Zarówno w jednym i drugim mieście znajduje się dawny, zabytkowy port rybacki. Przy bulwarze znajduje się wiele kawiarenek i restauracji zarówno włoskich jak i serwujących typowo maltańską kuchnię.

Bezpośrednim autobusem z Marsaskali można udać się na wycieczkę m.in. do Valetty (autobus nr 91,92,93) . Z murów Valetty po drugiej stronie Wielkiego Portu można zobaczyć m.in. zabytkowe fortyfikacje miasta Birgu, które zostały wpisane na listę zabytków UNESCO.

W porcie znajduję się wiele taksówek wodnych, które za niewielką opłatą mogą Cię przewieźć np. wzdłuż zatoki Kalkara i Dockyard (4EUR).

Będąc w Valettcie nie sposób przejść obojętnie obok Dolnych i górnych ogrodów Barrakka.

#DolneOgrodyBarrakka znajdują się na szczycie Bastionu św. Krzysztofa (St. Christopher Bastion) i roztacza się stąd wspaniały widok na #WielkiPort i Falochron. W Dolnych ogrodach znajdują się trzy pomniki. Pierwszy z nich poświęcony jest wiceadmirałowi sir Aleksandrowi Johnowi Ball.

Drugi to #SiegeBellMemorial, dzwonnica w kształcie świątyni, w której znajduje się ogromny dzwon z brązu.

Trzeci z pomników to dzieło Ugo Attardiego Eneasz.

#GórneOgrodyBarrakka położone są na górnej kondygnacji Bastionu św. Piotra i Pawła. Codziennie w południe, członkowie Malta Heritage Society (ubrani w mundury Artylerii Brytyjskiej) oddają salut armatni.

W parku znajduje się kilka pomników i monumentów upamiętniających wybitnych ludzi. Po przekroczeniu głównej bramy, uwagę zwraca centralnie usytuowana okrągła fontanna z sadzawką.

Prosto z Valetty (autobusem 41, 42, 45, 48) można udać się do #Mosty, gdzie znajduje się przepiękny rzymskokatolicki kościół. #Rotunda posiada dziewiątą co do wielkości niepodpartą kopułę na świecie i trzecią co do wielkości w Europie

W połowie drogi do Mosty znajduje się #SanAntonPalace. Obecnie służy jako oficjalna rezydencja prezydenta.

Pałac wraz z otaczającymi go ogrodami wystąpił w wielu odcinkach pierwszej serii „Gry o Tron” Czerwoną Twierdzę, siedzibę królów Siedmiu Królestw, położoną w Królewskiej Przystani. Choć samego pałacu zwiedzać się nie da, po ogrodach otaczających go można poruszać się do woli. Ogrody także zagrały swoją rolę w serialu.

12km na południe od Marsaskali znajdują się system jasnkiń, z których największą jest #BłękitnaGrota. Wydaje się niedaleko. Niestety jeśli wybierzemy transport publiczny podróż zajmie nam ponad 1h (o ile autobusy przyjadą na czas). Dostaniemy się tam autobusem 91/93, a następnie przesiadka w Xwieni do autobusu 72.

Najlepszy moment na wizytę to od rana do około południa w miesiącach letnich, szczególnie w słoneczne dni. Pozwala to na najlepszą pozycję słońca, zapewniającą idealne światło dla zabarwienia kolorów wody.

Za bilet zapłacimy 8 EUR.

Miejsce uważam za ładne, jednak zdecydowanie przereklamowane. Jeśli ktoś ma ograniczony czas na Malcie i zastanawia się które miejsca zobaczyć, a które nie bo nie starczy mu czasu. #BlueGrotto bym odpuściła.

57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

72h we Lwowie

bottom of page